مجله ژینکو

تفاوت نسل ها مختلف DDR RAM

حافظه RAM در کامپیوتر اطلاعات را به صورت موقت ذخیره می کند، به عبارتی اطلاعات را برای CPU نگهداری می‌کنند و به سیستم اجازه میدهد که با سرعت بالا به داده ها دسترسی داشته باشد در نتیجه باعث بهبود کارایی سیستم میشود.

رم یک حافظه موقتی است و با هربار راه اندازی سیستم، تمامی اطلاعات حذف و اطلاعات جدید ذخیره سازی میشود.

در این مقاله سعی داریم تا به بررسی تفاوت های اساسی نسل های مختلف رم بپردازیم

DDR مخفف عبارت Double Data Rate (نرخ داده دو برابر) است. درواقع قبل از ظهور DDR RAM از رم های  Single Data Rate مخفف SDR استفاده میشد. در تکنولوژی SDR  در هر کلاک پردازنده، تنها یک بیت جا به جایی انجام میشد، که سرعت این انتقال بسیار ضعیف بود.

حافظه‌های SDR در حال حاضر منسوخ شده و کاربردی ندارد. اکنون همه حافظه‌های رم موجود در بازار، بر اساس یکی از نسل‌های DDR RAM اورجینال توسعه پیدا کرده‌اند.

DDR RAM در چهار نسل DDR1 , DDR2 , DDR3 , DDR4 وارد بازار شد.

به طور کلی تفاوت ظاهری بین نسل های مختلف رم DDR در محل شکاف بین پین ها می باشد. همانطور که در عکس می بینید فاصله شکاف رم DDR2 و DDR3 کامل واضح است.

DDR RAM

برخلاف تصور، مادربوردها از حافظه‌های رم قدیمی‌تر پشتیبانی نمی‌کنند. قبل از هر چیز باید توجه داشته باشید که مادربورد کامپیوتر شما است که اسلات‌های لازم برای نصب رم را فراهم می‌کند. بنابراین اگر قصد اضافه کردن حافظه رم را دارید بسیار مهم است که بدانید مادربورد کامپیوتر شما از چه نوع حافظه‌ای پشتیبانی می‌کند.

به عنوان نمونه‌ نمی‌توان روی مادربوردی طراحی شده برای نسل چهارم RAM یعنی DDR4، از یک DDR3 RAM استفاده کرد.

تفاوت رم های DDR1 , DDR2 , DDR3

 امروز به سختی می‌توان یک حافظه رم DDR1,DDR2 پیدا کرد. سری اول یعنی DDR1 در هر کلاک 2 بیت منتقل می شود و نسل دوم یعنی رم DDR2 در هر کلاک 4 بیت منتقل می شود و در نسل سوم یعنی DDR3 این مقدار دو برابر میشود یعنی در هر کلاک 8 بیت منتقل میشود.

کاملا واضح است که رم DDR3 نسبت به نسل های قبل خود سرعت بیشتری دارد و یکی از روش‌های ارزیابی سرعت حافظه، مگاترنسفر (Transfer) بر ثانیه (MT/s) می باشد. منظور از آن، تعداد اعمالی است که حافظه قادر است در هر ثانیه به پایان برساند. ۱MT/s به یک میلیون انتقال در هر ثانیه اشاره دارد.

نرخ انتقال داده در نسل دوم حافظه RAM بین ۴۰۰ الی ۱۰۶۶ مگاهرتز بر ثانیه بود. این نرخ در نسل بعدی به ۸۰۰ الی ۲۱۳۳ مگاترنسفر بر ثانیه افزایش پیدا کرد.

ولتاژ کاری یکی دیگر از تفاوت‌های نسل‌های مختلف حافظه رم به شمار می‌رود. DDR2 از ۱.۸ ولت استفاده می‌کند، در حالی که ولتاژ در DDR3 به ۱.۵ ولت کاهش پیدا کرده است. ولتاژ کاری پایین‌تر نشان ‌دهنده مصرف انرژی کمتر است. نتیجه، اعمال فشار کمتر روی پردازنده اصلی خواهد بود.

تفاوت حافظه رم DDR3 و DDR4

رم DDR4 نسل پیشرفته‌تر از رم DDR3 است و به همین دلیل ماژول‌های حافظه سازگار با این فناوری قادر خواهند بود تا در یک فرکانس بالاتر کار کنند.

ولتاژ کاری در نسل چهارم رم به ۱.۲ ولت کاهش پیدا کرده و نرخ انتقال داده به ۱۶۰۰ الی ۳۲۰۰ مگاترنسفر بر ثانیه رسیده است.

در نتیجه رم DDR4 عملکرد بهتری نسبت به رم DDR3 دارد و همچنین انرژی کمتری نیز مصرف می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *