مجله ژینکو

درایو نوری اکسترنال چه کاربردی دارد؟

درایو نوری عضوی کوچکی است که به نسبت اندازه ی خود دارای ضخامت زیادی می باشد، به همین دلیل امروزه بسیاری از لپ تاپ ها و الترابوک و نوت بوک ها فاقد درایو نوری(دی وی دی رایتر) هستند.

درایو نوری CD/DVDROM ابتدا یکی از مهمترین بخش های یک کامپیوتر یا لپ تاپ بود و کاربرد بسیاری داشت ولی با پیشرفت تکنولوژی و همه گیری اینترنت به ندرک از سی دی استفاده میشود به همین دلیل دوره این درایو ها به سر رسیده، اما اگر شما همچنان CD و DVD هایی دارید که مربوط به نرم‌افزار، موسیقی، ویدیو و یا هر چیز دیگری هستند، بهترین راه، خرید یک درایو نوری اکسترنال است.

درایو نوری اکسترنال از نظر ظاهری به هارد دیسک ها شباهت دارند و از طریق کابل USB به تمام کامپیوتر ها و لپ تاپ ها قابلیت اتصال دارند. دی وی دی ها یا سی دی ها، برای خوانده شدن و یا رایت محتوای درون خود، می بایست ، درون این درایوهای نوری قرار بگیرند. پس از قرار گرفتن در این درایو نوری امکان خواندن یا رایت بر روی سی دی یا دی وی دی فراهم میگردد.

انواع درایوهای نوری :

  • دی وی دی رایتر اینترنال: این نوع دی وی دی رایتر ها در داخل لپ تاپ یا کامپیوتر نصب میشود. از قدرت و سرعت بیشتر و قیمت پایین تری نسب به درایو نوری اکسترنال برخوردار هستند.

  • دی وی دی رایتر اکسترنال: همانطور که از اسم آن پیداست این نوع درایو ها در خارج سیستم شما وجود دارد و  یک قطعه ی کاملا مستقل از دیگر قطعات کامپیوتر یا لپ تاپ است و شما میتوانید به صورت جداگانه تهیه کنید، نسبت به درایو نوری اینترنال سرعت پایین تری دارند ولی به دلیل قابل حمل بودن از قیمت بالاتری برخوردار هستند. به دلیل اینکه امروزه لپ تاپ ها بسیار باریک و سبک تولید میشوند و فاقد درایو نوری هستند، ممکن است به یک هارد اکسترنال نیاز پیدا کنید.

درایو نوری اکسترنال

سرعت رایتر

سرعت خواندن و نوشتن رایتر بر روی دیسک را با یک عدد در کنار حرف X نشان میدهند.

سرعت X1 نشان میدهد که رایتر 150 کیلوبایت بر ثانیه سرعت دارد و سرعت هاي ديگر به نسبت عددشان در 150 کيلوبايت بر ثانيه ضرب مي شوند.

برای مثال

سرعت X16 نشان میدهد که رایتر 2400 کیلوبایت بر ثانیه سرعت دارد.

بهتر است بدانید که در رایتر اکسترنال، سرعت رایت سی دی بالاتر است و در رایت دی وی دی سرعت کمتری را تجربه میکنید.

اگر در یک درایو نوری سرعت رایت سی دی X24 باشد، سرعت رایت دی وی دی حدودا X8 است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *