مجله ژینکو

finger print (حسگر اثر انگشت) چیست؟

finger print

سالهاست که تکنولوژی حسگر اثر انگشت (Finger print Scanner) بر روی گوشی های همراه، تبلت ها، لپ تاپ ها … بکار میرود. به دلیل آسان بودن استفاده از این تکنولوژی نسبت به سایر روش های امنیتی محبوبیت بسیاری بین کابران بدست آورده.

فینگر پرینت‌ها در واقع دستگاه‌های ورودی داده‌های دیجیتالی هستند که با خواندن اثر انگشت انسان، آن را به مجموعه تصاویر 2 و 3 بعدی قابل پردازش در نرم‌افزارهای اثر انگشت تبدیل می‌کنند. اسکنرهای اثر انگشت بکاررفته در انواع لپ تاپ با یکدیگر متفاوت است و در ساخت آنها تکنولوژی‌های متفاوتی بکار می‌رود. برخی از حسگرهای بکاررفته در انواع لپ تاپ عبارتند از:

  • حسگر اثر انگشت خازنی
  • اسکنر اثر انگشت نوری (Optical)
  • حسگر اثر انگشت التراسونیک (Ultrasonic)

 اگر دستگاه شما از قابلیت فینگر پرینت پشتیبانی می‌کند به راحتی می توانید آن را فعال کنید.

مراحل فعال کردن حسگر اثر انگشت لپ تاپ

دقت کنید که سیستم شما باید از قابلیت finger print (قابلیت اثر انگشت) برخوردار باشد.

  • باید درایور اثر انگشت روی سیستم نصب باشد.
  •  کلمه “Settings” را در نوار جستجوی استارت ویندوز تایپ کنید وارد آن شوید، سپس وارد قسمت “Accounts” شوید.

  • سپس به قسمت  “Sign-in Options” و وارد شوید و در این قسمت باید یک “PIN” به خود اختصاص دهید به این منظور از بخش Pin  روی دکمه ADD  کلیک کنید.

سیستم سنسور ، اثر انگشت را شناسایی کرده و ذخیره می کند حالا باید یکی از انگشتان خود را روی Finger print چند بار قرار دهید تا جزئیات اثر شناسایی شده و ذخیره شود. شاید یک دقیقه یا کمتر زمان نیاز باشد تا مراحل شناسایی اثر انگشت تمام شود.

  • اگر میخواهید انگشت دیگری نیز برای آن تعریف کنید وارد گزینه “Add Another” شوید.

پیام !All set ظاهر خواهد شد ، در نتیجه هر وقت کامپیوتر را خاموش کرده و بعدا بخواهید روشن کنید قبل از رفتن به دسکتاپ از شما درخواست مشخص کردن هویت را خواهد داشت و یا وقتی که می خواهید وارد برنامه معینی شوید ، لذا باید انگشت خود را روی سنسور اثر انگشت قرار دهید تا با اثر انگشت ذخیره شده مقایسه شده و شناسایی شود و وقتی که مطابقت انجام شد با موافقیت وارد خواهید شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *