مجله ژینکو

قفل کنسینگتون (Kensington) در لپ تاپ چیست ؟

احتمالا در مطالعه مشخصات فنی لپ تاپ ها با پورت قفل کنسینگتون یا Kensington مواجه شدید، اما این سوال مطرح میشود که این پورت چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از بزرگ ترین دغدغه هایی که ممکن است برای شما پیش بیاید سرقت وسایل الکترونیکی شما از جمله لپ تاپ و تبلت و … در مکان های عمومی است.

علاوه بر این که ممکن است سرقت این دستگاه ها هزینه مالی نسبتا سنگینی داشته باشد سرقت اطلاعات داخل آنها می تواند هزینه جبران ناشدنی به همراه داشته باشد.

قفل کنسینگتون یا همان K-Slot یک قفل امنیتی است که برای جلوگیری از سرقت لوازم الکترونیک مثل لپ تاپ، تبلت، هارد اکسترنال و کنسول های بازی و… استفاده می شود.

برای استفاده از این قفل این لوازم باید دارای پورت بیضی شکل مخصوصی باشند که قفل بتواند به آنها وصل شود.

کنار این پورت در اکثر دستگاه ها یک شکل قفل با نوشته K روی آن وجود دارد و در مشخصات آنها وجود این پورت ذکر شده است.

در اصل این قفل مثل یک قفل دوچرخه عمل می کند تا دستگاه شما را به یک پایه محکم وصل کند.

قفل کنسینگتون

قفل کنسینگتون از دو بخش تشکیل شده است

یکی سیم فلزی است که بردن آن تا حدودی مشکل است و به راحتی با وسایل معمولی بریده نمی شود و دیگری سری قفل است که روی آن یک قفل رمزدار چهار رقمی طراحی شده است و به دستگاه شما وصل می شود.

انتهای کابل حالت گره ای دارد که اجازه می دهد کابل به یک جسم ثابت (مانند پایه یک میز سنگین) گره زده شود و اینگونه است که مانع دزدیده شدن لپ تاپ می شود.

این قفل ممکن است که موقعیت مکانی دستگاه شما را تا حد زیادی ایمن کند ولی سرقت دستگاه باز هم قابل انجام است.

در واقع این قفل در مواقعی که سرقت ناگهانی یا سرقت لحظه ای انجام شود کاربرد دارد.

لازم به ذکر است که این سیستم برای جلوگیری از سرقت های سریع و اماکنی مثل کافی شاپ ها، فروشگاه های کامپیوتر، نمایشگاه ها و رستوران ها بسیار کارآمد است ولی در خصوص حفاظت این سیستم ها بدون نظارت مستقیم انسانی بهتر است ابتدا امنیت فضای اطراف آن را تامین نمائیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *