مجله ژینکو

لپ تاپ بخریم یا سیستم خانگی ؟

شاید اولین سوال برای کسی که قصد خریدن یک رایانه جدید را دارد  این باشد که، لپ تاپ بخرم یا سیستم خانگی ؟

مهمترین عامل برای تصمیم‌گیری، به کاربرد شما از کامپیوتر بستگی دارد.

لپ تاپ بخریم یا سیستم خانگی

لپ تاپ ‌ها:

اصلي ترين ويژگي لپ تاپ قابليت حمل آسان (Portable بودن) است. شما مي توانيد همه جا لپ تاپ خود را با خود ببريد و از آن استفاده کنيد.

لپ تاپ فضای بسیار کمی را اشغال می‌کند و با وجود یک لپ تاپ شما دیگر به مانیتور، کیبورد و ماوس نیار ندارید.

فرض کنيد کامپيوتر خانگي علاوه بر اشغال فضاي زياد در اتاقي است که مجبوريد به خاطر کار با کامپيوتر آنجا باشيد و نمی توانید کارها را همزمان انجام دهيد.

اما وقتي لپ تاپ داريد مي توانيد همزمان هم تلويزيون تماشا کنيد و هم به کار خود با کامپيوتر بپردازيد و در عين حال کنار مهمانانتان باشيد و هم بر کارهاي کامپيوتري خود نظارت کنيد. مي توانيد آن را همراه خود به سفر ببريد و در آنجا از کارهايتان عقب نمانيد.

در واقع تا لپ تاپ نداشته باشيد و از آن استفاده نکرده باشيد نمي توانيد به اهميت اين ويژگي پي ببريد.

لپ تاپ یا سیستم خانگی

 در واقع لپ تاپ براي کساني که مدام با کامپيوتر سرو کار دارند يک دستگاه ضروري است، شما میتوانید در هرجایی مانند مکان های عمومی ، اتوبوس، مترو، قطار و .. بدون نیاز به برق تا چند ساعت با استفاده از باتری لپ تاپ به کار با لپ تاپ بپردازید.

کامپیوتر رومیزی:

کامپیوترهای رومیزی با وجود غیرقابل حمل نبودن، ویژگی‌های مثبت بسیار زیادی دارند.

شما قادر هستید کامپیوترتان را با هزینه بسیار کمی ارتقا دهید و قطعات آن را به ‌راحتی تعویض کنید.

از این رو است که اغلب گیمرها سراغ کامپیوتر رومیزی می‌روند.

زیرا می‌توانند هر نوع سخت‌افزار، بلندگو، کیبورد و یا ماوسی که مدنظر دارند به آن متصل کنند.

در واقع وجود کیبورد اختصاصی با دکمه های بزرگ از ویژگی‌های یک کامپیوتر رومیزی است.

با توجه به تنوع در انتخاب مانیتور برای کامپیوتر رومیزی، برای کسانی که در پی صفحه نمایش با سایز بزرگ هستند، کامپیوتر گزینه بهتری است.

از طرفی  سیستم خانگی رومیزی فضای زیادی از اتاق را اشغال می کند و شما برای کارکردن با کامپیوتر خانگی مجبورید در همان فضا بمانید.

لپ تاپ بخریم یا سیستم خانگی

وقتی با سیستم خانگی رومیزی کار می کنید نمی توانید همزمان کار  دیگری انجام دهید  ولی هنگامی که با  لپ تاپ  کار  می کنید  می توانید کارهای دیگر هم انجام دهید .

به عنوان مثال هنگام کار کردن با لپ تاپ می توانید در جمع مهمانان باشید همچنین وقتی مسافرت می روید به خاطر اینکه کارهایتان عقب نماند می توانید لپ تاپ را با خود ببرید و کارهایتان را انجام دهید.

مقایسه قیمت لپ تاپ و کامپیوتر

لپ تاپ با قیمتی تقریباً معادل یک میلیون تومان همان کارایی را دارد.که یک PC با قیمت ۵۰۰ هزار تومان دارد.

سؤالی که اینجا میتوان مطرح کرد این است که آیا به خاطر ویژگی های لپ تاپ حاضرید هزینه بیشتری پرداخت کنید؟

قابلیت ارتقا لپ تاپ و کامپیوتر

شما به ‌راحتی می‌توانید با سخت‌افزار و قطعات جدید و به‌روز، سیستم خانگی خود را ارتقا دهید. این کار حتی می‌تواند توسط خود شخص انجام شود.

با وجود اینکه امروزه ارتقاي رم و هارد و درايو نوت بوک ها به راحتي امکان پذير است. اما هنوز ارتقاي پردازشگر و کارت گرافيکي به سادگي امکان پذير نيست و در حد بسيار محدودي وجود دارد.

سرقت

به دلیل كوچكی لپ تاپ و وزن كم آن، همیشه در معرض سرقت یا زورگیری می باشد و شما می بایست آن را همواره كنار خود نگه دارید و یا از كیف های گمراه كننده و ضد سرقت استفاده كنید.

چه کسانی بهتر است سیستم خانگی بخرند؟

اگر می‌خواهید وسیله‌ای قابل حمل بخرید و برای کارتان نیاز به جابجایی مدام آن دارید، ناگفته پیداست که باید لپ‌تاپ را انتخاب کنید اما چنانچه این ویژگی در تصمیمتان اهمیت چندانی ندارد، باید خصوصیات دیگر این دو وسیله را با هم مقایسه کنید.

کسانی که بیشتر وقتشان با بازیهای کامپیوتر خانگی می گذرد و هربازی جدیدی که وارد بازار می شود را خریداری می کنند لپ تاپ برای آنها مناسب نیست به خاطر اینکه بازی های سیستم خانگی هر روزه به قدرت پردازشی و سخت افزارهای قوی نیاز دارد که امکان دارد لپ تاپ شما این قابلیت را نداشته باشد که هر بازی را اجرا کند.

ولی اگر لپ تاپی با قیمت بالا خریداری کنید می توانید برای بازی هم استفاده نمایید.

اگر قصد استفاده معمول و روزانه شامل تایپ متن، کار با عکس و ویرایش آن، اینترنت‌گردی و ارسال پیام و برقراری تماس‌های صوتی و تصویری دارید و برایتان مهم است که وسیله مورد استفاده سبک و قابل جابجایی باشد، لپ‌تاپ را انتخاب کنید.

نتیجه گیری:

دسکتاپ ها راه حلی کم هزینه تر و راحت تر و همچنین کارایی بسیار قدرتمندی را در مکان های ثابت برای شما فراهم می کنند. لپ تاپ ها اما کارایی مورد نظر برای تامین نیازهای محاسباتی شما را در هر مکانی فراهم می کنند.

لپ تاپ ها تقریبا یک سوم گرانتر هستند. اما اگر می خواهید از مزایای حمل پذیری و دسترسی پذیری لپ تاپ ها استفاده کنید، ارزش پرداخت پول بیشتر را دارد.

ولی اگر حمل پذیری و دسترسی بیشتر لپ تاپ برای شما مهم نیست استفاده از دسکتاپ منطقی تر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *