مجله ژینکو

محافظت از چشم در برابر مانیتور

محافظت از چشم در برابر مانیتور ها بسیار مهم است زیرا روشنایی و کُنتراست Contrast بیش از حد روی مانیتور شما ممکن است باعث بروز مشکلات چشمی شود.

در دنیای امروز، اگر فردی را مشاهده کنید که روزانه بیش از ۸ ساعت را پشت میز کامپیوتر خود سپری می‌کند، چندان هم شگفت‌زده نخواهید شد. زندگی امروزی ما را در مقابل مانیتورها میخکوب کرده‌است.

ما نیز در اغلب موارد محافظت از چشم در برابر مانیتور را به کلی فراموش می‌کنیم.

به همین دلیل است که مانیتور شما باید میزان روشنایی و کنتراست مناسبی داشته باشد، همچنین محیط کار نباید خیلی پر نور یا تاریک باشد تا به چشم فرد فشار وارد نشود.

امروزه استفاده از رایانه رو به افزایش است و بهتر است نکاتی را در رابطه با حفاظت از چشم‌ها در برابر مانیتور بدانیم:

استراحت چشم‌ها

به اندازه یک دست از صفحه مانیتور خود فاصله بگیرید تا چشم خود را از خطراتی احتمالی در امان نگه ‌دارید.

دست خود را مقابل مانیتور دراز کنید، اگر در فاصله مطلوبی نشسته باشید، با کف دست خود مانیتور را لمس می‌کنید. این فاصله حداقل فاصله مطلوب است.

برای جلوگیری از اختلالات بینایی و تاری دید بهتر است هر نیم ساعت یک بار به مدت ۲ الی ۳ دقیقه نگاه خود را به اطراف متمرکز کنید.

پلک زدن

میزان پلک زدن افرادی که به مانیتور خیره شده‌اند، بسیار پایین است. این موضوع را به عنوان مهم‌ترین عامل در حفظ سلامتی چشم‌های خود به خاطر بسپارید.

برای جلوگیری از خستگی چشم بعد از تماشای مانیتور پس از چند مرتبه پلک زدن، چشمان خود را به مدت ۲۰ ثانیه بسته نگه دارید و سپس با چشمان بسته به جهات بالا، پایین، چپ و راست نگاه کنید و در همین حالت روی هر جهت ۵ ثانیه مکث کرده و سپس جهت نگاه را در حالی که هنوز چشم هایتان بسته است تغییر دهید.

نور مناسب محیط کار

نور مناسب در فضای کار با مانیتور تا حد زیادی سلامت چشم را تضمین می‌کند. نور کافی، به کاربر اجازه می‌دهد که به سادگی محتوای موجود بر صفحه مانیتور را مشاهده یا مطالعه کند.

بهتر است پنجره‌ها را با پرده بپوشانید تا نور مضاعفی در فضا وجود نداشته باشد.

نور مانیتور را تنظیم کنید

تنظیم نور صفحه‌نمایش، فشار وارد آمده بر چشم کاربر کم می‌کند. چشم‌ها در این حالت استراحت می‌کنند و برای مشاهده مانیتور انرژی مضاعفی را صرف نمی‌کنند.

محافظت از چشم

برای شروع می ‌توانید، نور پس زمینه را از حالت سفید به خاکستری تغییر دهید. به این ترتیب گامی در راستای حفظ سلامت چشم‌ها برداشته‌اید.

به سمت مانیتور خم نشوید

 نحوه نشستن شما نقش مهمی در سلامت چشم‌های شما دارد. در هنگام استفاده از مانیتور رایانه باید شیوه درست نشستن را در نظر بگیریم. به این منظور باید پشت خود را کاملا صاف نگه دارید.

محافظت از چشم

ای این کار باید از صندلی و میز مناسب استفاده کنید تا دید شما از بالا به مانیتور باشد چرا که از پایین نگاه کردن به صفحه نمایش می‌تواند باعث بروز مشکلات فراوانی برای سلامتی‌تان شود.

استفاده از عینک‌های مناسب

با مراجعه به پزشک و در میان گذاشتن نیازهای خود، عینک مناسب برای شما تجویز می‌شود. زمانی که میزان استفاده خود از مانیتور را با پزشک در میان بگذارید او عینک مناسبی را برای شما تجویز می‌کند.

این عینک‌ها به خوبی از عهده محافظت از چشم در برابر مانیتور بر می‌آیند.

سخن آخر

امروزه بسیاری افراد از جمله کارمند ها و افراد شاغل ساعت ها از سیستم های رایانه ای استفاده می کنند.

اما نباید مراقبت از چشم‌ها را به فراموشی بسپاریم، به این منظور استفاده از صفحات اشعه‌گیر مانیتور و همینطور عینک‌های مناسب برای کامپیوتر و مانیتور را در برنامه‌های خود قرار دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *