مجله ژینکو

معرفی سری پردازنده های شرکت AMD

پردازنده AMD

چندین سال است که پردازنده های AMD به بازار عرضه شدند و توانستند با کمپانی intel رقابت کند.

اینتل و AMD در حال حاضر از یک سبک نامگذاری برای پردازنده‌های خود استفاده می کنند و همین مسئله کار مقایسه محصولات مشابه را راحت‌تر کرده است.

تفاوت پردازنده intel و AMD

دو خانواده اصلی پردازنده های AMD دو شرکت که به ترتیب با نام‌های اصلی کور (Core) و رایزن (Ryzen) شناخته می شوند، از پسوندهای عددی 3، 5 و 7 برای تقسیم بندی پردازنده‌ها استفاده می کنند.

در واقع هر چقدر عدد مربوط به پردازنده پایین‌تر باشد، قدرت و کارایی آن نیز کمتر خواهد بود.

در زیر می توانید نگاهی کلی به مشخصات پردازنده های سری رایزن و ترریپر، بیندازید:

  • رایزن 3: شامل پردازنده‌های چهار هسته‌ای
  • رایزن 5: شامل پردازنده های چهار و شش هسته‌ای
  • رایزن 7: شامل پردازنده های شش هسته‌ای
  • تردریپر: شامل پردازنده‌های 8، 12 و 16 هسته‌ای

در هر یک از این سری ها، پردازنده ها به وسیله شماره مدل نامگذاری می شوند و هرچه عدد مربوط به شماره مدل بیشتر باشد آن پردازنده قدرتمندتر است.

به عنوان مثال، Ryzen 3 1200 نسبت به Ryzen 3 1300X و Ryzen 5 1400 از قدرت کمتری برخوردار می باشد.

پسوند X هم در انتهای شماره مدل نشان دهنده این موضوع است که پردازنده نسبت به مدل استاندارد آن از سرعت بیشتری برخوردار است.

بنابراین، Ryzen 7 1800X قدرتمندتر از مدل استاندارد Ryzen 7 1800 خواهد بود. البته این اختلاف سرعت چندان زیاد نیست و تنها یک بهبود جزئی در عملکرد پردازنده مشهود خواهد بود.

تشخیص تعداد هسته پردازنده 

رایزن 3 (Ryzen 3)

سری پردازنده های رایزن 3 برای استفاده در رایانه های شخصی مقرون به صرفه طراحی شده اند و بیشتر برای کاربرانی مناسب هستند که قرار نیست با رایانه خود فعالیت‌های سنگین پردازشی انجام دهند.

همه پردازنده های این سری چهار هسته ای هستند و برای کارهای روزمره مناسب می باشند.

رایزن 5 (Ryzen 5)

پردازنده های این سری به شدت خوش قیمت هستند تا بتوانند در برابر خانواده محبوب Core i5 اینتل رقابت کنند و البته برای اجرای بازی ها نیز به طرزی باور نکردنی عالی هستند.

پردازنده های سری رایزن 5 ترکیبی از پردازنده های چهار هسته ای و هشت هسته ای هستند و برای اجرای بازی های روز دنیا و دیگر کارهای سنگین مانند ویرایش ویدیو، از قدرت کافی برخوردار هستند.

رایزن 7 (Ryzen 7)

همانند پردازنده های سری Core i7 اینتل، خانواده رایزن 7 نیز برای اکثر مردم ممکن است بیش از حد قدرتمند باشد، اما به هر حال قدرت محاسباتی و پردازشی بسیار بالایی را با یک قیمت کاملاً مقرون به صرفه در اختیار خریداران قرار می دهد.

اگر یک کارت گرافیک قدرتمند مانند انویدیا GTX 1070 یا GTX 1080 دارید، با انتخاب یکی از پردازنده‌های سری رایزن 7 می توانید حداکثر کارایی را از سیستم خود دریافت کنید.

پردازنده های این سری شش هسته ای هستند و برای کارهای روزمره مناسب می باشند.

تردریپر (Threadripper)

پردازنده های سری تردریپر برای کاربران حرفه ای که می خواهند یک سیستم فوق العاده قدرتمند در اختیار داشته باشند، در نظر گرفته شده اند.

پیشرفته‌ترین مدل از این غول‌های پردازشی دارای 16 هسته پردازشی و 32 رشته است که بسیار فراتر از نیاز اکثر افراد می باشد.

به احتمال زیاد شما به عنوان یک کاربر عادی هیچ نیازی به پردازنده های سری تردریپر ندارید (این سری را می توان به عنوان رایزن 9 در نظر گرفت).

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *