مجله ژینکو

نکاتی برای طول عمر باتری لپ تاپ

لپ تاپ یکی از پر کاربرد ترین وسیله هایی است که روزانه با آن کار میکنیم و همیشه و همه جا در کنار ما هستند اگر تجربه کار با لپ تاپ داشته باشید حتما متوجه این شده اید که طول عمر لپ تاپ نسبت به سایر لوازم الکترونیکی کمتر است، چرا که وظیفه ی سنگین تری دارد و در باتری های نسل قدیم، پس از گذشت چند ماه استفاده از لپ تاپ، عمر باتری کاهش می یابد

میخوایم در این مقاله قصد داریم با روش صحیح شارژ باتری لپ تاپ و در زمینه نگهداری و کالبیره کردن باتری آشنا شوید، پس همراه ما باشید.

طول عمر باتری لپ تاپ

اتصال دائم لپ تاپ به برق

نسل جدید لپ تاپ ها از باتری های لیتیومی استفاده میکنند، اول از هر چیزی باید بدانید که ظرفیت این باتری ها محدود است و نمی توان بیش از اندازه ای معین، آن ها را شارژ کرد.

زمانی که شارژ باتری به 100 میرسد ، شارژدهی متوقف میشود و سیستم برای تامین انرژی از خود باتری استفاده می کند، اما به محض این که کمی از شارژ باتری مصرف شد دوباره فرایند شارژ دهی شروع میشود تا انرژی از دست رفته جایگزین شود. به همین جهت، نگران بیش از حد شارژ شدن باتری لپ تاپ تان نباشید. این اتفاق به هیچ وجه رخ نمی دهد و در رابطه با این موضوع، خطری باتری ها را تهدید نمی کند.

البته توجه کنید اتصال همیشگی لپ تاپ به برق هم برای باتری مضر می باشد چرا که اصطلاحا باعث خواب رفتگی آن می شود و بهتر است در صورت در دسترس بودن برق هم در هفته یک یا دو بار باتری را تا 20 درصد خالی کرده و مجددا آن را شارژر کنیم.

نحوه اتصال به برق

توصیه میشود همیشه اول دو شاخه را به پریز برق بزنید سپس فیش آداپتور را به لپ تاپ متصل کنید.

زیرا وقتی دو شاخه را به پریز متصل میکنید برق ناگهانی که وارد میشود دارای نوسان است. اما وقتی اول دوشاخه به برق متصل شده باشد، بعد از چند لحظه کوتاه، برق توسط آداپتور از AC به DC تبدیل و نوسان آن گرفته می‌شود.

چه زمانی لپ تاپ را به برق متصل کنیم؟

یکی از باور های غلط بین کاربران برای طول عمر بیشتر باتری خالی کردن درصد شارژ تا صفر و شارژ مجددا آن تا 100 درصد است. در واقع خالی شدن کامل باتری لپ تاپ (رسیدن به ۰ درصد یعنی جایی که لپ‌تاپ خاموش می‌شود)  شوک زیادی به باتری وارد کرده و ممکن است به آن آسیب بزند.

در واقع این باور در مورد باتری‌های قدیمی نیکلی صحیح بوده ولی با ورود به نسل جدید لپ‌تاپ‌ها که تقریبا همه‌ی آن‌ها از باتری‌های لیتیومی استفاده می‌کنند نه ‌تنها این روش قدیمی کامل بیهوده است بلکه حتی می‌تواند به باتری لپ‌تاپ آسیب بزند. باتری‌های مدرن لیتیومی را می‌توان فارغ از درصد باقیمانده‌ی آن‌ها شارژ کرد و این موضوع هیچ تاثیر منفی روی عملکرد و عمر مفید آن‌ها نخواهد داشت.

توصیه میشود به جای تخلیه کامل باتری تا صفر و شارژ مجددا آن تا 100 درصد، از شارژهای جزیی تا رسیدن به سطحی در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد و شارژ کردن‌های زودبه‌زود استفاده کنید.

آیا می توان از شارژرهای برندهای دیگر استفاده کرد؟

هیچ‌گاه از شارژرهای دیگر مدل‌ها و برندهای لپ‌تاپ استفاده نکنید، زیرا مقدار ولتاژ و شدت جریان آنها متفاوت است و به باتری و لپ‌تاپ شما صدمات جبران‌نا‌پذیری وارد می‌کند.

تاثیر هارد دیسک بر روی عمر باتری

هر چه هارد دیسک مرتب تری داشته باشید تقاضای کمتری برای باتری ارسال خواهد شد و کارایی باتری شما افزایش پیدا میکند.

برای مرتب شدن هارد باید هرچند وقت یک بار عملیات defragment را انجام دهید.

برای آموزش انجام  عملیات دیفرگمنت اینجا کلیک کنید.

مراقب حرارت لپ‌تاپ خود باشید

اگر دمای داخل لپ‌تاپ شما بالا باشد، طول عمر باتری آن به‌طور آهسته کاهش خواهد یافت. مطمئن شوید که دریچه‌های هوای لپ‌تاپ‌تان، مسدود نباشد. بالا بودن درجه حرارت داخل لپ‌تاپ، باعث خواهد شد تا سیستم‌ خنک‌کننده داخلی لپ‌تاپ برای سردکردن قطعات بیشتر تلاش نماید. هم‌چنین توصیه می‌شود که لپ‌تاپ خود را در برابر نور خورشید یا در اتومبیل‌ گرم‌شده‌تان، ترک نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *