مجله ژینکو

چند عادت غلط که به لپ تاپ شما آسیب میزند

امروزه لپ تاپ یکی از پر مصرف ترین دستگاه های الکترونیکی است و قابل حمل بودن آن‌ها می‌تواند منجر به بروز عادت ‌های غلط زیادی شود. در این مقاله به چند مورد از این عادت ها اشاره میکنیم.

عدم رعایت نکات ایمنی برقی

در شهرهای بزرگ قطع شدن برق نادر است اما باز هم امکان پذیر است. نوسان ولتاژ برق باعث بوجود آمدن خسارت در لپ تاپ شما می شود.

متصل کردن شارژر لپ تاپ به طور مستقیم به برق یکی از عادت ‌های غلط است که آسیب جدی ای به دستگاه میرساند.

این مساله ممکن است بعد از قطعی برق و وصل شدن مجدد آن، یا روشن کردن یک دستگاه پرمصرف دیگر در منزل، یا به طور ساده به خاطر شبکه برق نامطمئن شهرتان روی دهد.

برای رفع این مشکل باید از یک محافظ برق استفاده شود، دقت داشته باشید که محافظ برق با سیم های سیار که دارای چند پریز الکتریکی است متفاورت هستند.

همچنین توصیه میشود اگر بیش از چهار سال است که از یک محافظ برقی استفاده می کنید، به فکر تعویض آن باشید چرا که دیگر تفاوتی با یک چند راهی معمولی ندارد.

لازم به ذکر است که یک محافظ الکترونیکی خوب هم در برابر افزایش لحظه ای شدید مانند رعد و برق کارایی ندارد. تنها میتواند نوسان های خفیف را کنترل کند.

برای محافظت بیشتر میتوانید یک دستگاه UPS تهیه کنید، این دستگاه دارای یک باتری پشتیبان است که در زمان قطع برق، از خاموش شدن ناگهانی سیستم شما جلوگیری میکند.

یک نمونه از دستگاه UPS  را در تصویر زیر میبینیم.

عادت ‌های غلط - UPS

اگر شما از UPS استفاده نمی کنید، حتما یک محافظ الکترونیکی استاندارد تهیه کنید و در زمان وقوع رعد و برق برای جلوگیری از افزایش نوسان برق لپ تاپ خود را موقتا از برق جدا کنید.

خالی شدن مداوم باتری تاپ

عادت ‌های غلط

طول عمر باتری لوازم الکترونیکی به مرور کم میشود، اگر لپ تاپی که تاره خریداری کرده این تا هشت ساعت توانایی شارژ دهی را دارد، بهتر است بدانید که به مرور زمان عمر شارژدهی آن کاهش می یابد.

در صورتی که همیشه تا آخرین درصد از شارژ باتری را مصرف کنید این روند را وخیم‌تر خواهد کرد.

سعی کنید قبل از صفر شدن باتری آن را مجددا شارژ کنید.

هیچ‌گاه از شارژرهای دیگر مدل‌ها و برندهای لپ‌تاپ استفاده نکنید، زیرا مقدار ولتاژ و شدت جریان آنها متفاوت است و به باتری و لپ‌تاپ شما صدمات جبران‌نا‌پذیری وارد می‌کند.

ما در مجله ژینکه مقاله ی در خصوص افزایش طول عمر باتری تهیه کرده ایم، برای اطلاعات بیشتر اینجا کنید.

قرار دادن لپ تاپ برروی سطوح نرم 

یکی دیگر از عادت ‌های غلط قرار دادن لپ تاپ بر روی سطوح نرم مانند پتو ، فرش ، یا هر سطحی که باعث مسدود شدن جریان هوا در زیر لپ تاپ می شود.

گرم شدن لپ تاپ باعث خرابی قطعات سخت افزاری آن میشود. بهتر است از یک کول پد مناسب استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر درباره کول پد اینجا کلیک کنید.

عدم استفاده از نرم افزار ضد ویروس

وجود یک نرم افزار آنتی ویروس برای هر سیستم کامپیوتری ضروری است.

مخصوصا اگر شما جز کاربرانی هستید که مرتبا به اینترنت متصل هستید، حتما یک نرم افزار آنتی ویروس بروز روی سیستم خود نصب کنید.

ویروس ها میتوانند باعث کند شدن سیستم، اختلال در اتصال به اینترنت، سرقت اطلاعات شخصی و.. شوند.

اگر با این مشکلات در سیستم خود مواجه شدید قطعا سیستم شما به ویروس آلوده شده و توصیه میشود همیشه یک آنتی ویروس قوی و بروز در سیستم خود داشته باشید.

برای اطلاعات بیشتر درباره نشانه های ویروسی شدن لپ تاپ اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *