مجله ژینکو

کارت گرافیک اکسترنال یا eGPU چیست ؟

در بسیاری از لپ تاپ ها امکان اتقای کارت گرافیک وجود ندارد و یا موضوعی پردردسر است. راه حلی برای این مشکل پیدا شده است آن هم استفاده از کارت گرافیک اکسترنال می باشد. در این روش شما بدون دست بردن در سیستم لپ‌تاپ خود، می‌توانید به ارتقای سیستم سخت افزاری خود بپردازید.

بسیاری از سیستم‌ها دارای پردازنده مرکزی (CPU) و رم (RAM) قوی هستند اما کارت گرافیک‌ آن‌ها به اندازه بقیه اجزای سخت افزاری سیستم قوی نیست. کارت گرافیک اکسترنال یا eGPU همانطور که از اسمش پیداست یک کارت گرافیک مجزاست که در خارج سیستم شما وجود دارد، اگر شما یک سیستم قدیمی و ضعیف دارید و سیستم شما توانایی پردازش های سنگین را ندارد، کارت گرافیک اکسترنال برای شما بهترین گزینه است.

اجزای سازنده کارت گرافیک اکسترنال

کارت گرافیک‌های اکسترنال، دارای اجزای مختلفی هستند که عبارتند از :

  • کارت گرافیک
  • قاب
  • منبع تغذیه و کابل رابط.

کارت گرافیک اکسترنال

انواع مختلف کارت گرافیک‌های اکسترنال

تهیه کارت گرافیک به دو صورت میتواند انجام شود:

حالت اول این است که خودتان اجزای مختلف آن را تهیه کنید، به 4 وسیله نیاز دارید: یک کارت گرافیک، یک مبنع تغذیه که ولتاژ مورد نیاز کارت گرافیک را تامین کند، مورد سوم هم تهیه یک قاب است که خیلی ضروری نیست ولی برای طول عمر بیشتر بهتر است از قاب استفاده شود.
یک اسلات PCIe نیز برای جایگیری کارت گرافیک مورد نیاز است. بعد از آماده سازی این لوازم شما باید یک کابل رابط متناسب با لپ‌تاپ خود تهیه نمایید. با سرهم کردن این اجزا شما یک کارت گرافیک اکسترنال ساخته اید.

اما حالت دوم، خرید یک کارت اکسترنال آماده است. این کارت گرافیک‌ها توسط شرکت‌های تولیدی ساخته شده و در بازار عرضه می‌شوند. استفاده از این کارت گرافیک‌ها مطمعن‌تر بوده و ریسک‌های احتمالی را کاهش می‌دهد. اما هزینه بیشتری را باید پرداخت کنید.

متاسفانه هزینه تهیه این کارت گرافیک‌ها در ایران بسیار زیاد است و ممکن است هزینه‌ای تا نصف قیمت لپ‌تاپ‌ شما داشته باشند. اما ممکن است عده‌ای به دلایلی همچون عدم تمایل به تعویض لپ تاپ، این هزینه را قبول کنند تا سیستم خود را ارتقا بخشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *