مجله ژینکو

پردازنده گرافیکی چیست؟

بعد از CPU یا پردازنده مرکزی، کارت گرافیک از مهم ترین بخش های لپ تاپ محسوب می شود که وظیفه ارتباط با صفحه نمایشگر و پردازش تصویری را دارد به عبارت دیگر تصاویر را برای نمایش تولید میکند. هرچه قدرت و ظرفیت حافظه گرافیکی بیشتر باشد تصاویر باکیفیت تری را به نمایش می گذارد.

کارت گرافیک به دو دسته تقسیم میشوند

  • کارت گرافیک مجتمع یا یکپارچه
  • کارت گرافیک مجزا یا جدا

کارت گرافیک مجتمع یا یکپارچه:

به کارت گرافیکی گفته می شود که همراه پردازشگر cpu در یک تراشه قرار دارد یعنی داخل پردازنده اصلی cpu جاسازی شده است.
این دسته از کارت گرافیک ها حتی در بهترین مدل خود قدرت کافی برای انجام کار های گرافیکی سنگین و بازی را ندارد و برای کار های ساده مانند تماشای فیلم و ویرایش ساده تصاویر در فتوشاپ طراحی شده است.

کارت گرافیک مجزا با جدا:

به کارت گرافیکی گفته می شود که در تراشه ی پردازنده مرکزی cpu جایی ندارد و قسمتی جدا از برد اصلی را اشغال میکند و مناسب برای کار های سنگین مانند طراحی های سه بعدی و مهندسی و بازی می باشد. کارت گرافیکی مجزا دارای حافظه ی جداگانه و هسته ی پردازشی مجزا است.

پردازنده گرافیکی

مقایسه پردازنده گرافیکی یکپارچه و مجزا

  • میزان مصرف و گرمای گرافیک یکپارچه بسیار کمتر از کارت های گرافیکی مجزا است.
  • امکان تعمیر کارت گرافیک یکپارچه وجود ندارد ولی این امکان در کارت گرافیکی مجزا وجود دارد.
  • پردازنده گرافیکی یک پارچه از رم سیستم استفاده میکنم و خود دارای حافظه رم نمی باشد اما کارت گرافیک مجزا دارای حافظه است و مستقل عمل میکند.
  • معمولا قدرت پردازنده گرافیکی یکپارچه کمتر از پردازنده مجزا است به استثنای تعدادی از مدل های پردازنده گرافیکی اینتل که از برخی گرافیک های مجزای رده ضعیف و متوسط قوی تر هستند.
  • پردازنده های یکپارچه بیشتر برای کار های روزمره و عمومی مانند ویرایش ساده تصاویر و تماشای فیلم و گشت و گذار در اینترنت مناسب است و برای انجام کار های سنگین و طراحی های مهندسی و سه بعدی باید از کارت گرافیکی مجزا استفاده کرد.

واحد پردازش گرافیکی GPU :

در واقع GPU همان CPU کارت گرافیک است. قدرت یک کارت گرافیک به فرکانس هسته ی آن بستگی دارد. هر چه این فرکانس بالاتر باشد قدرت و سرعت پردازش بیشتر می شود. اما باید توجه داشت این موضوع تنها عامل مشخص کننده ی قدرت یک کارت گرافیک نیست.

وضوح نمایش Resolution :

یک بازی که با سرعت ۳۰ فریم در ثانیه اجرا می شود، در واقع کارت گرافیکی می خواهد که برای اجرای بازی، ۳۰ تصویر را در هر ثانیه تولید کند. این یک کار دشوار است و با افزایش اندازه تصاویر (که با واحد پیکسل اندازه گیری می شود)، این کار سخت تر هم خواهد شد. اندازه مانیتور کامپیوتر شما در انتخاب مدل کارت گرافیکی که باید بخرید، تاثیر گذار است.

پنهای باند حافظه Memory bus :

به سرعت انتقال اطلاعات از GPU  به حافظه گرافیکی را پهنای باند می گویند. هرچه پهنای باند بیشتر باشد سرعت انتقال اطلاعات بیشتر میشود و کارت گرافیک برنامه ها را با سرعت بیشتری اجرا می کند.

سیستم خنک کننده:

کارت گرافیک بخشی از سیستم کامپیوتری است که بسیار گرم میشود و نیاز به سیستم خنک سازی دارد و هرچه این سیستم خنک سازی بهتر کار کند عملکرد کارت گرافیک بهتر میشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *